Pomysł na ścianę w salonie

Pomysł na ścianę w salonie

2020-12-15

Jeszcze nie tak dawno zagospodarowanie ścian w największym pokoju w domu czy mieszkaniu nie stanowiło żadnego problemu. Wszechobecne koszmary w stylu wszelkiej maści meblościanki, zajmowały zwyczajowo największą wolna ścianę pomieszczenia. Świat idzie z postępem i dziś największy pokój urósł do miana salonu. A jeśli salon to i jego zaaranżowanie powinno przystawać tak szumnej nazwie.

Jak najprościej zagospodarować ściany w salonie

1. Malowana ściana

Najłatwiejszym sposobem przyozdobienia ścian w salonie jest jej pomalowanie. Dobrze przygotowane wyszpachlowane i wypolerowane podłoże, pokryte farbą jest najtańszym i uniwersalnym sposobem. Uniwersalność sprowadza się do tego, że w każdej chwili kiedy znudzi i opatrzy się kolor farby na ścianie, można go łatwo i szybko pomalować na nowy inny kolor. Różnorodność farb i szeroka paleta barw daje nieograniczone możliwości. Praktycznie prawie każdy wymyślony kolor jest do uzyskania dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu jakim są mieszalniki do farb. Korzystając z mieszalników farb, zazwyczaj w ofercie jest od kilkuset do kilku tysięcy kolorów. Dzięki temu pozwala to na łączenie kilku kolorów w jednym pomieszczeniu czy nawet na jednej ścianie.

Farba na ścianie nawet najlepiej dobrana odchodzi pomału do lamusa. Coraz więcej możliwości dają inne materiały dostępne na rynku w każdym markecie budowlanym.

2. Cegła na ścianie

Mieszkając np. w starej kamienicy można pokusić się o skucie tynku i odsłonięcie jednej ceglanej ściany. Kamienice zazwyczaj mają grubo ponad 100 lat. Jest to istotne, ponieważ 100 lat temu cegła obok drewna była najczęściej używanym materiałem budowlanym. Wracając do cegły sprzed ponad 100 lat pamiętać należy, że różniła się ona zazwyczaj od obecnie stosowanej. Głównym jej walorem był większy wymiar od obecnego. Ponadto w dawnych czasach wykonując nadproża nad otworami drzwiowymi czy okiennymi wykorzystywano do tego celu cegłę.

Idąc tym tropem ciekawym rozwiązaniem może się okazać skucie tynku na ścianie z oknami. Wiele osób może się zdziwić jak kunsztowna konstrukcja nadproża ceglanego może wyłonić się spod skutego tynku. Odsłoniętą cegłę wystarczy tylko porządnie wyczyścić, zakonserwować i będzie ona spełniała świetną dekorację salonu.

Dlaczego akurat ściana z oknami z odkutą cegłą, bo ona najbardziej rzuca się w oczy kiedy wchodzi się do pomieszczenia. Okna zawsze przyciągają wzrok.

Podobny efekt można uzyskać jeśli drzwi do salonu znajdują się na środku którejś ze ścian.

3. Kute stalowe karnisze

Nawiązując do skucia tynku ze ściany z oknami dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie kutego stalowego karnisza do powieszenia firan czy zasłon. Co prawda odsłonięta cegła na okiennej ścianie najlepiej będzie się prezentowała bez firan. Zasłony wykonane z „ciężkiego” materiału mogą być. Na ewentualne wścibskie zapędy sąsiadów zaglądających do pozbawionego firan wnętrza można znaleźć sporo rozwiązań typu rolety, żaluzje, odpowiednie zabezpieczające szyby w oknach zbliżone do lustra weneckiego to kolejna opcja.

4. Alternatywa dla cegły

Cegła na ścianach jest od pewnego czasu bardzo modna i uważana za element podnoszący prestiż pomieszczenia w którym występuje.

Osoby mieszkające w domach z wielkiej płyty mogą podobny efekt uzyskać stosując okładziny ścienne w kształcie cegieł. Dostępność tego typu materiałów jest duża. Zazwyczaj każdej ceglanej okładzinie ściennej, towarzyszą też różnego rodzaju ozdobniki. Dzięki nim na ścianie można stworzyć fajny efekt tajemniczych zamurowanych drzwi czy tak zwanego „ślepego okna”.