Płyty betonowe na ścianę

Płyty betonowe na ścianę

2020-12-15

Moda nie jedno ma imię. Tak można najkrócej streścić nowe trendy w aranżacji wnętrz. Przełom w projektowaniu nowoczesnych wnętrz narodził się wraz z modą na styl industrialny. Wiele byłych pomieszczeń fabrycznych zamienione zostało w ostatnim czasie na mieszkania typu lofty. Aranżując wnętrza często dochodziło do wykorzystania istniejących betonowych ścian jako naturalnego elementu dekoracyjnego. Wraz z duża popularnością tego typu wnętrz, producenci okładzin ściennych wyszli z propozycją produkcji betonowych elementów okładzinowych. Pomysł ten spotka się z dużą aprobatą odbiorców. Tak więc po latach dominacji szarości farb na ścianach, nastał czas prawdziwego betonu.

Beton architektoniczny

Beton architektoniczny nazywany też bywa licowym, fasadowym, elewacyjnym, strukturalnym. Do celów dekoracyjnych proponowany jest w postaci wielkoformatowych płyt, wykonanych na bazie cementu lub połączenia cementu i żywic. Płyty najczęściej występują w formatach 120x60, 120x120 o grubości 10,15 lub 20 milimetrów.

Wykonanie tego rodzaju płyt następuje w procesie barwienia betonu w masie. Dzięki temu zabiegowi można uzyskać ciekawą kolorystykę poczynając od szarych naturalnych odcieni betonu po najróżniejsze kolory. Płyty mogą posiadać gładką fakturę zewnętrzną lub tak zwaną strukturę. Ciekawie prezentują się szlifowane płyty. Dzięki odpowiedniej obróbce, uzyskuje się bardzo gładką powierzchnię z tak zwanym szlifem.

Wśród propozycji znajdują się także płyty z fakturą zewnętrzną imitującą powierzchnię betonu szalunkowego.

Sposób montażu

Montaż tego rodzaju płyt dekoracyjnych może odbywać się na różne sposoby. Najprostszym jest zastosowanie specjalnie do tego celu przeznaczonych klejów. Płyty betonowe w zależności od wielkości i grubości mogą się okazać zbyt ciężkie i wtedy do montażu należy użyć specjalnych śrub. Zazwyczaj jednak wystarczy dedykowany do montażu klej.

Płyty montowane na klej wymagają szorstkiego spoistego podłoża. Montaż najsprawniej i najbezpieczniej wykonuje się na nieotynkowanych ścianach.

Wśród dostępnych na rynku dekoracyjnych płyt betonowych, często występują płyty o równo przyciętych niefazowanych brzegach. Tego rodzaju płyty pozwalają na bezspoinowy montaż z uzyskaniem gładkiej równej powierzchni.

Innym sposobem jest montaż z uzyskanie efektu 3d. Do montażu płyt w ten sposób wykorzystywane są specjalne śruby, pozwalające na układanie płyt w odstępach w celu uzyskania odpowiedniej niejednolitej faktury okładanej powierzchni.

Właściwości betonowych płyt ściennych

Płyty wykonane z betonu architektonicznego wykazują dużą odporność na wilgoć. W związku z tym nie ma szczególnych przeciwwskazań co do pomieszczeń w których można je montować. Bardzo dobrze sprawdzą się w salonie jak również w kuchni czy łazience. Uniwersalność tego rodzaju okładzin sprowadza się do tego, że mogą być nimi okładane zarówna ściany wewnętrzne jak i zewnętrzne.

Dzięki parametrom betonu użytego do wykonania okładzin ściennych można dzięki nim dodatkowo docieplić i wygłuszyć ściany.