Płytki na ścianę do kuchni

Płytki na ścianę do kuchni

2020-12-15

Urządzanie kuchni to spore wyzwanie. Bogactwo dostępnych materiałów jest tak duże, że może przyprawić o zawrót głowy. Najczęściej na ściany wybierane są płytki ceramiczne.

Jaki rodzaj płytek ceramicznych wybrać

Na rynku dostępne jest cała gama glazury. Są trzy podstawowe rodzaje płytek na ścianę występujące jako: matowe, półmatowe, szkliwione. Każdy z rodzajów ma swoje plusy i minusy. Głównym kryterium wyboru powinna być praktyczność glazury. Właściwie można przyjąć, że najmniej praktyczne będą płytki matowe. Wiąże się to głównie z dość problematycznym ich czyszczeniem oraz niezbędną dodatkową konserwacją zabezpieczająca przed wchłanianiem cieczy.

Płytki półmatowe

Płytki półmatowe delikatnie szkliwione są dobrą propozycją. Jeśli jeszcze ich kolorystyka będzie stonowana z delikatnymi smugami w nieco ciemniejszym lub jaśniejszym kolorze od koloru bazowego to będą one bardzo dobrze kamuflowały różnego rodzaju zabrudzenia. Należy wziąć pod uwagę, że w większości domów kuchnia spełnia rolę pomieszczenia „roboczego” w którym przygotowywane są posiłki. Ten stan rzeczy może powodować różnego rodzaju zabrudzenia również na ścianie. Dobranie odpowiedniej kolorystycznie i fakturowo glazury ściennej jest ważnym zadaniem.

Płytki półmatowe idealnie spełniają swoją rolę na kuchennych ścianach. Czyszczenie takich płytek jest bardzo łatwe i zdecydowanie mniej pracochłonne niż płytek matowych.

Płytki szkliwione z połyskiem

Kolejnym rodzajem glazury jest wersja typowa, czyli szkliwione płytki z połyskiem. Niewątpliwie są one najłatwiejsze w utrzymaniu czystości. Kłopot z tego rodzaju płytkami ściennymi sprowadza się do tego, ze widać na nich każda zaschnięta kroplę wody, a o kropli rosołu czy kapuśniaku nie ma co wspominać. Fakt wystarczy taką glazurę przetrzeć mokrą ścierką i poprawić suchą i wszystko lśni. Jak widać trzeba trochę i przy tych płytkach się napracować.

Z powyższego krótkiego zestawienia najpopularniejszych rodzajów faktury płytek kuchennych widać, że każda z nich ma sporo argumentów za jak i przeciw. Staranne zastanowienie pozwoli wyeliminować użytkową irytację.

Określenie stylu kuchni

Kolejnym ważnym elementem aranżacji kuchni jest styl w jakim ona będzie. Inny rodzaj płytek pasuje do nowoczesnej kuchni, inny do tradycyjnej, a jeszcze inny do kuchni w stylu „kurnej chaty”

Kiedy styl kuchni uda się wybrać to można do każdego dopasować odpowiednią wielkość płytek.

Nowoczesna kuchnia np. w skandynawskim minimalistycznym stylu, aż się prosi o płytki w dużym rozmiarze poczynając od modnych długich rozmiarów np. 30X90 centymetrów lub dłuższych i szerszych. Wybór pośród dużych formatów jest bardzo bogaty.

Kuchnia tradycyjna to taka typowa w której rodzina spędza sporo czasu. Do takiej kuchni zazwyczaj wybiera się meble mniej ekstrawaganckie, a bardziej praktyczne i poręczne. Do takiej kuchni właściwie pasuje każdy rodzaj płytek oraz różne ich rozmiary. Niewątpliwie determinująca powinna być wielkość przestrzeni pomiędzy szafkami wiszącymi i stojącymi. Znając ten rozmiar dobrze jest dopasować do niego wielkość okładziny ściennej, aby uzyskać odpowiednią kompozycję całości.

Kuchnia w stylu „kurnej chaty” narzuca w pewien sposób rodzaj płytek ściennych. Zazwyczaj w tak zaaranżowanym wnętrzu sprawdzają się płytki w rozmiarach 10x10 centymetrów ewentualnie 20x20 centymetrów. Do płytek tej wielkości producenci proponują zazwyczaj wiele elementów dekoracyjnych na pojedynczych płytkach czy w formie obrazu umieszczonego na kilku płytkach. Do tego w ofercie są bardzo często różnych rozmiarów wałeczki, narożniki itp. wykończenia.

W tego rodzaju kuchniach często typowe szafki zastępowane są drewnianymi kredensami, komodami, bufetami itp. W takiej sytuacji najpraktyczniej jest pokryć całą powierzchnię ścian płytkami. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być „fartuszki” z płytek nad miejscami roboczymi.

Jak widać z powyższego, aranżacja kuchni to naprawdę spore wyzwanie i warto do niej podejść z rozwagą i dogłębnym przemyśleniem. Ściany raz pokryte płytkami zazwyczaj mają służyć przez wiele lat, dlatego tak ważne jest głębokie zastanowienie i bezemocjonalne podejście do aranżacji całego wnętrza.