Płytki do kuchni na ścianę 3d

Płytki do kuchni na ścianę 3d

2020-12-15

Zmieniający się rynek wymusza na producentach szukania nowych sposobów zachęcających klientów do kupowania. Wydawać by się mogło, że branża płytek ceramicznych, niemalże tak stara jak nasz świat, nic nadzwyczajnego już nie wymyśli. A jednak, kolejne nowe propozycje nie dość, że spodobały się konsumentom to jeszcze zachęciły ich do zmian.

Co to jest płytka 3D?

Dobre pytanie i jeszcze prostsza wydaje się na nie odpowiedź. Standardowa płytka ceramiczna posiada dwa wymiary, długość i szerokość. Uparciuch doda do tego jeszcze grubość. Ale to nie do końca jest tak bo grubości płytki na ścianie nie widać, a przynajmniej tak powinno być. Tymczasem na rynku pojawiły się płytki ceramiczne, dla których zastosowano jeszcze jeden wymiar, wysokość. Nie należy tu mylić grubości z wysokością bo to dwie różne sprawy. Utworzenie na powierzchni pojedynczej płytki nieregularnego wzoru o różnej wysokości w stosunku do podstawy daje bardzo ciekawy efekt. Niektórzy porównują ten efekt do „trójwymiaru”, ale to nie do końca tak jest. Trójwymiar w płytkach ceramicznych uzyskuje się w zupełnie inny sposób. Kończąc tą myśl „trójwymiar” glazury czy terakoty osiąga się odpowiednim układem wzoru umieszczonego na powierzchni płytek. Mistrzami w tej dziedzinie byli Arabowie, co widać bardzo często w wykończeniu ich budowli.

Gdzie zastosować płytki 3D?

Ze względu na możliwości osiągnięcia oryginalnego efekty ten rodzaj pytek nadaje się na ściany w reprezentacyjnych pomieszczeniach. Idealnie nadają się na jedną ze ścian np. salonu. Przy czym należy pamiętać, ze osiągnięty efekt 3D na zbyt dużej powierzchni może być nieco przytłaczający. Dlatego planując tego typu rozwiązanie wymagać to powinno trochę zastanowienia i wybrania odpowiedniego rodzaju okładziny ceramicznej. Łazienka też jest dobrym miejscem na wprowadzenie elementów 3D na ścianę.

Płytki 3D w kuchni

Kuchnia to szczególne pomieszczenie w większości domów. Kuchnia kuchni nie jest równa. Są kuchnie małe, duże, salony kuchenne połączone ze strefą spożywania posiłków lub coraz częściej spotykane kuchnie połączone z salonem. Każda ma swój urok i swój niepowtarzalny klimat.

W kuchniach nie ma zbyt dużo powierzchni do wyłożenia ich płytkami. Zwyczajowo stosuje się płytki w przestrzeni pomiędzy szafkami wiszącymi, a blatami roboczymi. Ciekawym rozwiązaniem będzie wprowadzenie w tą przestrzeń płytek 3D. Zanim jednak to się zrobi należy dopasować płytki do całego wystroju kuchni. Metody są dwie, można dopasować wystrój do wybranych płytek lub dobrać płytki do istniejącego wystroju kuchni.

Jeśli kuchnia jest mała i nie ma tych przestrzeni zbyt wiele to warto kierując się wyborem płytek 3D zdecydować się na delikatność wzoru. Dzięki takiemu podejściu uzyska się efekt pewnej lekkości sprawiający wrażenie optycznego powiększenia pomieszczenia. Zbyt „grube” elementy 3D na płytkach w małej kuchni mogą być przytłaczające dla oka.

Trochę inaczej dobiera się płytki 3D do dużych kuchni czy do kuchni połączonych z salonem. W takim przypadku można sobie pozwolić na bardziej radykalne podejście do wariantu 3D i uwzględnić, że duża przestrzeń daje zupełnie inne wrażenie optyczne i zbyt delikatne wzornictwo na płytkach 3D może być słabo widoczne.