Mozaika z drewna na ścianę

Mozaika z drewna na ścianę

2020-12-15

W dawnych odległych czas kiedy wybór materiałów wykończeniowych był bardzo mały na słowo mozaika drewniana skojarzenie było jedno, podłoga. Na szczęście te czasy odeszły w niepamięć. Dziś producenci zarzucają rynek coraz to ciekawszymi propozycjami dotyczącymi między innymi wystroju wnętrz. Jedną z nowych propozycji są różnego rodzaju mozaiki wykonane z naturalnych materiałów w tym z drewna.

Drewniana mozaika dekoracyjna

Ciekawą propozycja nawiązująca do naturalnych materiałów jest drewniana mozaika na ścianę. Składa się ona z drobnych elementów drewnianych umieszczonych na specjalnym podłożu umożliwiającym przyklejanie na ścianie. Kawałki drewna mogą mieć różne kształty poczynając od okrągłych elementów imitujących ścięte gałęzie czy też grube konary drzew. Innym rozwiązaniem są kawałki drewna w kształcie kwadratów lub prostokątów ściśle do siebie przylegających czy w innej wersji nachodzących na siebie. Szukając dalej dotrzeć można do całych kompozycji w kształcie bardzo grubej deski składającej się z kilku elementów układanych na ścianie niczym puzzle. W efekcie stosując którekolwiek rozwiązanie można na ścianie uzyskać ciekawy efekt przypominający wnętrze drewnianej chaty.

Zalety drewnianej mozaiki na ścianę.

Drewno jest naturalnym materiałem co już stanowi o korzyściach wynikających z jego zastosowania. Dzięki zastosowaniu różnych gatunków drewna można uzyskać fajny zestaw kolorystyki, co dodatkowo podnosi walory wizualne. Surowe drewno można pomalować na dowolny kolor, zmieniając tym samym wystrój na bardziej przytulny czy wręcz abstrakcyjny. Drewniana mozaika w dobry sposób wycisza pomieszczenie w którym ją zastosowano. Pokryta drewnianą mozaiką ściana zwłaszcza ta od zewnętrznej strony izoluje od zbyt dużej utraty ciepła.

Wady drewnianej mozaiki

Drewno ma naturalną tendencję do ciemnienia. Proces ten jest długotrwały, ale nieunikniony. W związku z tym należy się liczyć z tym, że wyłożona drewnianą mozaika ściana z czasem ściemnieje.

Drewno jest też materiałem łatwopalnym. W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę jeśli obłożona nim ściana znajduje się w pobliżu kominka.

Drewniana mozaika ścienna w łazience i kuchni

Do pomieszczeń narażonych na kontakt z wilgocią najlepiej wybierać mozaikę pochodzącą z drzew egzotycznych. Drewno egzotyczne ma większą odporność na wilgoć i nie nasiąka nią zbyt szybko. Dzięki tym zaletom nic nie stoi na przeszkodzie aby obłożyć drewnianą mozaiką ściany w łazience. Również przestrzeń między meblami w kuchni może być dobrym miejscem na montaż drewnianej mozaiki.

Drewniana mozaika w formacie 3D

Modny ostatnio format 3D stosowany w okładzinach ściennych dobrze się sprawdza w przypadku mozaiki ściennej. Nieregularne kształty i zróżnicowanej wysokości elementy wykorzystane w mozaice drewnianej sprawiają bardzo ciekawy efekt. Reprezentacyjna ściana w salonie obłożona mozaiką drewnianą 3D zrobi na każdym duże wrażenie.