Jak zaprogramować pilota do bramy?

Jak zaprogramować pilota do bramy?

2020-12-15

Nowoczesność i wygoda to cechy dominujące we współczesnym świecie. Największym ilustratorem postępu jest automatyka, która zaczyna wszystkich otaczać. Automatyka na dobre zagościła w codziennym życiu. Pilot do telewizora jest tak powszechny, że nikt już nie zastanawia się jak to było kiedy tego urządzenia nie było.

Dziś z automatyką mamy do czynienia nawet w tak wydawać by się mogło prozaicznych zajęciach jak otwieranie i zamykanie bram. Można się tu zastanowić czy automatyczne zamykanie bram to nadmierne dbanie o bezpieczeństwo czy po prostu zwykła wygoda. Odpowiedź jest jedna, bezpieczeństwo i wygoda to wartość związana z dzisiejszym codziennym życiem.

Automatyczne otwieranie i zamykanie bram

Wjazd i wyjazd z posesji czy z garażu w wielu przypadkach uzależniony jest od automatyki która tym procesem kieruje. Aby mogła ona prawidłowo funkcjonować niezbędne jest zastosowanie odpowiednich automatycznych napędów. Cały mechanizm sterujący zamykaniem i otwieraniem bram dostosowany jest do systemu jaki został zainstalowany. Automatyczne bramy mogą być przesuwne, skrzydłowe uchylne, rolowane itp. Każde z nich wymagają odpowiednich sterowników. Do ich uruchomienia służą piloty.

Pilot do automatycznej bramy

Każda firma montująca odpowiedni system regulujący proces automatycznego otwierania bram, dostarcza w komplecie także pilota do uruchamiania systemu. Piloty są nazwijmy to fabrycznie zaprogramowane do danego urządzenia. Monterzy automatyki wraz ze sprzętem dostarczają też odpowiednią instrukcję jak się danym sprzętem posługiwać i jak go ewentualnie przeprogramować jeśli zajdzie taka konieczność.

Samodzielne programowanie pilota do bramy

Podstawową czynnością jest dotarcie do sterownika i odnalezienie na nim panelu sterowania. Następnie należy odnaleźć przycisk programowanie. W kolejnym kroku należy ten przycisk przytrzymać przez chwilę aż do momentu pojawienia się odpowiedniego dla danego urządzenia sygnału. W następnym kroku wystarczy skierować pilot w stronę panelu sterującego i przytrzymać go np. na dwie sekundy raz lub dwukrotnie. Tym sposobem w większości przypadków ustawia się kod zabezpieczający działanie całego systemu sterującego.

Pamiętać należy, że podany powyżej sposób jest uniwersalnym sposobem występującym w większości urządzeń sterujących procesem zamykania i otwierania bram. Nie wszystkie urządzenia można w ten sam sposób samodzielnie programować. Zanim przystąpi się do samodzielnego programowania należy zapoznać się krok po kroku z instrukcją, która powinna być dołączona do każdego urządzenia sterującego.

Jeśli pomimo działania zgodnego z instrukcją występuje problem, nie pozostaje nic innego jak skontaktowanie się z odpowiednim serwisem producenta lub montażysty całego systemu.

Kolejną ważną sprawą jest pamiętanie o tym że pilot działa na baterię o której należy pamiętać i co pewien czas ją wymieniać.