Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki

2020-12-15

Automatyczna pralka w zdecydowany sposób zastąpiła starą wysłużoną pralkę „Franię”. Jedyną i podstawowa zaletą „Frani” było to, że nie wymagała dostępu do bieżącej wody. Kolejnym istotnym elementem przewagi „Frani” nad automatem było to, że po skończonym praniu wystarczyło jedynie ją wypłukać i wysuszyć.

Nowoczesność pociąga za sobą odpowiednie wymagania. Podstawowa automatyczna pralka wymaga dostępu do bieżącej wody i kanalizacji odpływowej. To nie wszystkie wymogi. Dodatkowo automaty piorące wymagają jeszcze wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Co czyści się w automatycznych pralkach?

Każda pralka automatyczna posiada co najmniej dwa filtry, które wymagają bieżącego czyszczenia. Pierwszy filtr to sitko na wlocie wody do pralki. W nim zbierają się drobne zanieczyszczenia płynące wraz z wodą w rurach wodociągowych. O tym filtrze należy koniecznie pamiętać gdyż duże zanieczyszczenie może spowodować uszkodzenie pralki.

Kolejny filtr wymagający czyszczenia znajduje się na wylocie wody z pralki. Jego również należy cyklicznie sprawdzać i oczyszczać.

Konserwacji wymaga również kołnierz zabezpieczający „drzwiczki” do pralki. Kołnierz powinien być wycierany i od czasu do czasu przetarty odpowiednimi środkami konserwującymi.

A jak wyczyścić wnętrze pralki do którego nie ma dostępu? I na to jest skuteczny sposób.

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

Najprostszym sposobem usunięcia zanieczyszczeń z wnętrz pralki jest zastosowanie tabletek używanych w automatycznych zmywarkach.

Wiadomo, że we wnętrzu pralki występuje całe mnóstwo niebezpiecznych i zupełne niepotrzebnych bakterii, które potrafią przetrwać nawet gotowanie w pralce. Podczas prania do pralki trafiają różne ubrania z przeróżnymi zabrudzeniami. Nie wszystko udaje się wyrzucić z pralki podczas odpompowywania wody. Pewne zabrudzenia wymagają użycia mocnych środków czyszczących. Taką moc posiadają tabletki myjące używane w zmywarkach automatycznych. Muszą one poradzić sobie z wieloma zabrudzeniami występującymi na naczyniach mytych w zmywarkach. Podczas mycia naczyń w zmywarkach następuje również dezynfekcja. Dzięki czemu umyte naczynia można od razu stawiać ponownie na stół i podawać na nich posiłki. Dokładnie taką samą rolę spełniają tabletki zastosowane w pralce.

Jak wykonać czyszczenie pralki tabletkami od zmywarki?

Sposób jest bardzo prosty, wystarczy jedynie do bębna pralki włożyć dwie tabletki i nastawić pralkę na 60 stopni. Ten prosty zabieg sprawi, że w pralce zabite zostaną zarazki a z jej wnętrza zamiast nieprzyjemnego fetorku wydobywać się będzie przyjemny zapach. Czynność ta powinna być wykonywana cyklicznie. Oczywiście stosowanie tabletek czyszczą nie zwalnia w żaden sposób przed koniecznością cyklicznego czyszczenia filtrów w pralce, oraz wykonywania innych czynności konserwujących, o których należy pamiętać i wykonywać je równolegle do zabiegów z tabletkami.