Jak wybrać najlepszą pralkę?

Jak wybrać najlepszą pralkę?

2021-05-10

Wybór pralki może być utrudniony ze względu na dużą różnorodność produktową. Na rynku dostępne są modele o szerokiej pojemności, urządzenia ładowane od góry bądź od frontu. To, jaki sprzęt sprawdzi się w naszym przypadku, zależy od wielu czynników. Przed zakupem warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego urządzenia. 

 • Wymiar pralki
 • Moc silnika oraz inne parametry
 • Opcje dodatkowe - jakie programy są obecnie dostępne? 
 • Pojemność
 • Wymiar pralki

  Pierwszy czynnik, jaki powinien być brany pod uwagę przy wyborze pralki, to jej wymiary. Niezależnie od tego, jaką kwotą dysponujemy, zakup zbyt dużego urządzenia nie ma sensu. Sprzęt musi być dokładnie dopasowany do przestrzeni, jaką dysponujemy (w łazience lub w kuchni). Jeśli nasze pomieszczenia są sporych rozmiarów, to właściwie nie mamy powodów do obaw. Trochę inaczej wygląda sytuacja w małych mieszkaniach. Na szczęście producenci oferują sporo rozwiązań takiej sytuacji, o czym może świadczyć duży wybór pralek dostępnych pod linkiem: https://www.oleole.pl/pralki.bhtml. W małych łazienkach świetnie sprawdzą się urządzenie ładowane od góry. Takie pralki mogą być zastawione z każdej strony, co pozwala oszczędzić przestrzeń potrzebną na otwieranie drzwiczek. Warto przy tym pamiętać, że sprzęty ładowane od frontu potrzebują przestrzeni lecz nad maszyną. Nie można jej zatem zabudować półkami. Oczywiście najlepiej inwestować w sprzęty renomowanych producentów cieszących się dobrą opinią wśród konsumentów. W ten sposób można mieć nadzieję, że pralka posłuży przez wiele lat bez żadnych awarii. 

  Moc silnika oraz inne parametry

  Aby kupić pralkę idealnie dobraną do własnych potrzeb, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne. Najważniejszym z nich jest moc silnika. Im jest ona wyższa, tym skuteczniejsze będzie narzędzie. Oczywiście wyższa moc wiąże się z wyższą ceną. Wszystko zależy jednak od producenta, dlatego zalecane jest zapoznanie się z treścią opisu technicznego. Równie ważną rolę ogrywa klasa energetyczna. Urządzenia elektryczne wyróżniają się różnym poborem prądu. Do najbardziej energooszczędnych modeli należą te oznaczone symbolem A ++. To właśnie ten typ urządzeń pozwoli zachować, a być może nawet obniżyć rachunki za energię elektryczną. Kolejny czynnik wpływający na decyzję o zakupie konkretnej pralki to jej głośność. Każde urządzenie elektryczne generuje określone dźwięki. Zbyt głośne urządzenie może bardzo przeszkadzać, zwłaszcza w małym mieszkaniu, gdzie łazienka znajduje się blisko sypialni. Wartość głośności wyrażana jest w decybelach. W tym wypadku najlepiej zdecydować się na sprzęty o najniższym parametrze.  Warto także sprawdzić prędkość obrotów na minutę. Tutaj wskaźnik powinien być najwyższy, ponieważ sprawnie poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Dodatkowo dobrze wywirowane pranie schnie bardzo szybko/ 

  Opcje dodatkowe - jakie programy są obecnie dostępne? 

  Każda pralka ma określone funkcje. Podstawowy zestaw programów obejmuje obecnie: pranie wstępne, panie ekologiczne, delikatne, szybkie. Oczywiście wszystko zależy od producenta. Większość urządzeń oferuje także tryby przeznaczone specjalnie do konkretnego materiału, np. do wełny. Warto zastanowić się, jakie ubrania przeważają w naszej garderobie, by wybrać model najbardziej dopasowany. Droższe modele dysponują rozbudowanymi programami, np. do jedwabiu czy pranie parowe. Ta ostatnia opcja jest bardzo przydatna. Pranie na parę pozwala przede wszystkim usunąć nieprzyjemne zapachy oraz trudne zabrudzenia. To właśnie ten program pomoże zdezynfekować tkaniny, co przydaje się w przypadku małych dzieci oraz alergików. Dzisiejsze urządzenia ułatwiają także prasowanie, ponieważ nie gniotą ubrań. Dla wielu osób liczy się także wygląd pralki. Producenci dołożyli wszelkich starań, by trafić w gusta każdego klienta. Dlatego w ofercie sklepów znajdują się urządzenie w różnych kolorach oraz w różnym stylu. Dzięki temu można wybrać sprzęt idealnie pasujący nie tylko pod względem technicznym, lecz także wizualnym. 

  Pojemność

  Kolejny czynnik to pojemność pralki. Różne rozmiary sprawiają, że poszczególne modele sprawdzą się w przypadku singli lub rodzin. Dopasowanie wielkości wsadu pozwoli skutecznie zarządzać praniem tak, by maksymalnie ograniczyć zużycie energii. Obecnie na rynku dostępne są np. najlepsze pralki do 7 kg. Z reguły urządzenia pomieszczą od 3 kg do 10 kg prania. Sprzęty najbardziej pojemne sprawdzą się w przypadku rodzin wieloosobowych, gdzie brudnych ubrań jest naprawdę bardzo dużo. Single oraz pary nie muszą wybierać aż tak pojemnego urządzenia. W zupełności wystarczy wydajny sprzęt o pojemności 7 kg. W ten sposób można ograniczyć częstotliwość korzystania ze sprzętu, co jednocześnie wpłynie na wysokość rachunków za prąd elektryczny. Równie ważnym elementem jest materiał, z jakiego wykonano obudową. Kiepskie tworzywa bardzo szybko się poniszczą zwłaszcza podczas wirowania. Jeśli zatem poszukujemy bardzo dobrej pralki, warto zainwestować trochę pieniędzy tak, by korzystać ze sprzętu przez długie lata.

  Źródło: Materiał zewnętrzny