Jak naprawić pralkę?

Jak naprawić pralkę?

2021-02-05

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez sprzętu AGD, który ułatwia nam wykonywanie różnorodnych prac domowych. Obok lodówki, zmywarki czy kuchenki mikrofalowej, miejsce w czołówce najpotrzebniejszych sprzętów zajmuje pralka. Nowoczesne urządzenia nie tylko efektywnie piorą, ale także mogą suszyć, co jest znacznym ułatwieniem dla osób zmagających się z problemem ubrań wieszanych na sznurkach czy kaloryferach. Prawdziwy problem natomiast pojawia się w sytuacji, gdy pralka odmawia posłuszeństwa. Wtedy rozpoczynamy gorączkowe poszukiwania sposobu na jej naprawę.

Zrób to sam

Mimo że nie mamy doświadczenia w naprawie pralek, co jest sytuacją zupełnie naturalną, możemy pokusić się o próbę samodzielnego uruchomienia sprzętu. Często usterka nie ma charakteru mechanicznego, dlatego też wzywanie serwisu nie będzie konieczne. W takim przypadku warto sięgnąć do instrukcji obsługi, w której pojawia się dość szczegółowy opis najpopularniejszych usterek, a także prosty sposób na ich usunięcie.

Może się bowiem okazać, że nieprawidłowa praca pralki związana jest na przykład z zabrudzonym filtrem. Wówczas wystarczy go wyczyścić, aby sprzęt zaczął działać jak dawniej. W nowoczesnych pralkach system sygnalizacji awarii jest dość zaawansowany. Na wyświetlaczu pojawia się bowiem numer błędu, dlatego też odszukanie w instrukcji rozwiązania nie będzie problematyczne. Jeśli jednak żadne domowe sposoby nie przynoszą rezultatu, wówczas konieczne jest wezwanie serwisu. W sfinansowaniu naprawy pomocna będzie pożyczka online.

Pralka na gwarancji

Decydując się na samodzielną naprawę pralki, należy wziąć pod uwagę okres gwarancyjny. Wyczyszczenie filtra nie będzie naruszeniem postanowień gwarancji, jednak unikajcie rozkręcania urządzenia czy wzywania nieautoryzowanego serwisu. Wówczas możecie utracić gwarancję, co wiąże się z koniecznością pokrywania wszystkich kosztów napraw z własnej kieszeni.

W instrukcji obsługi lub na nalepkach, które znajdziecie na pralce, z pewnością umieszczony jest numer telefonu do autoryzowanego serwisu. W sytuacji, w której pralka odmawia posłuszeństwa, należy skontaktować się ze wskazanym podmiotem, aby w domu pojawił się technik. Jeśli stwierdzi usterkę – naprawi ją na koszt gwaranta, pod warunkiem, że awaria nie nastąpiła z winy użytkownika. W takiej sytuacji musicie pokryć część kosztów. Jeśli akurat wasz budżet na to nie pozwala, skorzystajcie z pożyczki online.

Dbanie o pralkę

Aby uniknąć negatywnych konsekwencji awarii pralki, warto o nią odpowiednio zadbać. Oprócz wspomnianych wcześniej filtrów, które trzeba czyścić regularnie lub wymienić, w czym pomoże pożyczka online, kluczową kwestią jest właściwa kondycja bębna. Sprawdzajcie po zakończeniu prania, czy wewnątrz nie została woda. To częsta przyczyna uszkodzeń, wynikająca między innymi z błędnie działającej pompy. Od czasu do czasu warto także stosować środki zmiękczające wodę, co minimalizuje ryzyko odkładania się kamienia.

Bardzo ważną rzeczą jest pozostawianie lekko uchylonych drzwiczek do pralki. Dzięki temu wilgoć naturalnie wydostaje się na zewnątrz. Natomiast szczelne zamknięcie może doprowadzić do wystąpienia pleśni na niektórych elementach pralki, a przede wszystkim na uszczelkach i tak zwanym fartuchu. Od czasu do czasu warto pokusić się także o gruntowne wyczyszczenie pralki oraz szuflady, w której umieszczacie proszek do prania czy płyn zmiękczający.