Fotowoltaika i pompa ciepła

Fotowoltaika i pompa ciepła

2021-01-31

Wielu Polaków chcąc zaoszczędzić na energii elektrycznej inwestuje w panele fotowoltaiczne. Warto mieć na uwadze, że istnieje możliwość połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła. Czym jest pompa ciepła? Dlaczego opłacalne jest posiadanie fotowoltaiki i pompy ciepła?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest błyskawicznie rozwijającą się gałęzią sektora energetycznego. Posiadanie instalacji fotowoltaicznej pozwala nie tylko na dużą oszczędność, ale również na ochronę środowiska naturalnego. Fotowoltaika jest procesem, w wyniku którego światło słoneczne jest przetwarzane za pośrednictwem ogniw fotowoltaicznych na energię elektryczną. 

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to mechanizm pozyskujący energię cieplną z otoczenia danego budynku i przekazujący ją do instalacji centralnego ogrzewania. Wyróżnia się trzy rodzaje pomp cieplnych, do których należą:

  • pompa powietrze-woda, pobierająca energię z powietrza na zewnątrz budynku w celu ogrzania wody grzewczej i wody użytkowej,
  • pompa powietrze-powietrze, pobierająca energię z powietrza na zewnątrz budynku, którą wykorzystuje do ogrzania lub chłodzenia pomieszczeń,
  • pompa gruntowa, pobierająca energię z gruntu, uznawana za najbardziej wydajny rodzaj pompy.

Pompa ciepła i fotowoltaika – czy można to połączyć?

Do funkcjonowania pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna, co wynika z konieczności zasilania sprężarki, która jest jej ważnym elementem. Wykorzystywanie energii elektrycznej produkowanej przez instalację fotowoltaiczną na potrzeby pompy ciepła wiąże się nie tylko z oszczędnością pieniędzy, ale także z ekologią. Tego typu rozwiązanie zdaje się być idealne w ówczesnych czasach, w których ochrona środowiska jest jedną z najważniejszych kwestii społecznych. Warto wspomnieć, że stosowanie pomp cieplnych wiąże się z komfortem i bezpieczeństwem wynikającym m.in. z ich prostej obsługi i braku konieczności przechowywania palnego paliwa w budynku. Istotne także jest, że dom wyposażony w fotowoltaikę czy pompę cieplną posiada wyższą wartość na rynku nieruchomości.