Donice ogrodowe i tarasowe - sposób na ich zimowanie

Donice ogrodowe i tarasowe - sposób na ich zimowanie

2021-02-03

Opieka nad ogrodem zawsze będzie kosztować nas pewien wysiłek. Wybierając odpowiednie ozdoby, dekoracje i rośliny możemy nieco ułatwić sobie czynności pielęgnacyjne. Dużym wyzwaniem jest właściwe zabezpieczenie ogrodu przed zimą.

O co należy zatroszczyć się przed nadejściem zimy?

Mowa głównie o zabezpieczeniu roślin. Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu roślinności, która znajduje się bezpośrednio w ziemi ogrodu, powinniśmy poczekać na odpowiednią pogodę. Nie poleca się zaczynać tych czynności zbyt wcześnie. Warto wstrzymać się do momentu, aż temperatura spadnie kilka stopni poniżej zera. Szacuje się, że taka temperatura graniczna to -4 stopnie Celsjusza. Dlaczego warto poczekać do nadejścia pierwszych lekkich mrozów? Powód jest prosty. W ten sposób damy roślinie szansę na to, żeby się zahartowała, co w przyszłości ochroni ją przed zbytnią wrażliwością. Do zabezpieczenia roślin używa się różnych materiałów. Dużą popularnością cieszy się:

  • słoma
  • ziemia (a dokładniej kopczyki z ziemi)
  • trociny i liście.

Rodzaj ochrony warto dopasować do panującej na zewnątrz temperatury. Przykładowo słomy z powodzeniem można użyć przy bardzo niskich temperaturach.

Rośliny doniczkowe, czyli kilka słów o zabezpieczeniu tarasu

Ogród to nie tylko rośliny zasadzone bezpośrednio w gruncie; to też rośliny doniczkowe. Z ich pomocą można wykreować atrakcyjną, estetyczną przestrzeń. Konieczne jest jednak wybranie odpowiednich doniczek. Powinny być odporne na niskie temperatury oraz dobrze znosić inne niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Z takimi spotkać się można m.in. na stronie internetowej firmy Dolagra.

Jak natomiast zadbać o same rośliny? W tym przypadku spotkamy się przynajmniej z kilkoma metodami, polegającymi na:

  • zadołowaniu rośliny. Metoda polega na zakopaniu rośliny w ogrodzie, a następnie pokryciu tego miejsca cienką warstwą torfu. Jak łatwo się domyślić to rozwiązanie może być wykorzystane jedynie w przypadku małych roślin. Jeśli dysponujemy dużymi, dorodnymi okazami, umieszczonymi w nieco większych donicach, lepszą strategią będzie druga metoda.
  • zabezpieczenie roślin średniej wielkości. Pierwszym krokiem jest zatroszczenie się o warstwę izolacyjną między donicą a ziemią. Najłatwiejszym i najtańszym sposobem jest po prostu ustawienie donicy na styropianie. Następnie roślinę możemy zabezpieczyć tak, jak w przypadku roślin rosnących bezpośrednio w glebie, czyli z pomocą wcześniej wspomnianej słomy.
  • zabezpieczenie dużych roślin. W niektórych przypadkach donica jest po prostu zbyt ciężka, żeby włożyć pod nią styropian. Wtedy możemy po prostu otoczyć całą konstrukcję słomą. Do otulenia donicy warto wykorzystać słomiane maty lub obudować je warstwą styropianu. Z kolej samą roślinę możemy zabezpieczyć agrowłókniną
  • Nierzadko popełnianym błędem jest pozostawienie ochranianej roślinie zbyt mało wolnego miejsca. Postarajmy się o to, żeby warstwa ochronna nie była całkowicie szczelna. Jeśli mamy taką możliwość, mniejsze i średnie donice warto umieścić blisko siebie w miejscu, które jest w jakiś sposób osłonięte przed wiatrem. Takie zabezpieczenie tarasowych ozdób po ustąpieniu zimy pozwoli nam znowu cieszyć się ich pięknych wyglądem.