Czym zajmuje się pneumatyka?

Czym zajmuje się pneumatyka?

2021-02-19

Według fachowej definicji pneumatyka to nauka zajmująca się wykorzystywaniem urządzeń zasilanych za pomocą sprężonego powietrza i jest to część automatyki mechanicznej. Co charakteryzuje pneumatykę? Jakie maszyny działają za pomocą sprężonego powietrza? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, żeby dowiedzieć się o niej więcej.

Charakterystyka pneumatyki

Pneumatyka to nauka, która jak już wspomnieliśmy korzysta z urządzeń działających za pomocą sprężonego powietrza bądź gazów. Napędy pneumatyczne wykorzystują nadciśnienie, rzadziej podciśnienie. Układy sterowania składają się z części sterującej i części energetycznej. Część sterująca polega na tym, że sygnały są przetworzone, natomiast część energetyczna po wzmocnieniu sterują elementami napędowymi.

Wspomniane sprężone powietrze jest produkowane za pomocą sprężarek i kompresorów, które zasilane są energią elektryczną. Trzeba jednak wiedzieć, ze do prawidłowego działania sprężarek obowiązkowe są zawory rozdzielające, które są odpowiedzialne za ruchy powietrza. Pneumatyka ma swoje zastosowanie w wielu branżach, a korzystanie z nich sprawia, że firma może zaoszczędzić nie tylko swój cenny czas, ale również pieniądze. Wydawać by się mogło, że pneumatyka jest stosowana tylko i wyłącznie do produkcji ogromnych maszyn, lecz jest to nieprawda, ponieważ stosuje się nawet w produkcji mebli, czy też sprzętu dentystycznego.

Sprężarki to nie jedyne urządzenia, które są częścią pneumatyki. Maszyny takie jak młoty, wiertarki również możesz spotkać w wielu branżach jak budownictwo, czy leśnictwo. Najpopularniejsze narzędzia pneumatyczne to:

  • klucze pneumatyczne, które się bardzo przydają w zakładach naprawy samochodów,
  • szlifierka pneumatyczna, która nie jest drogim narzędziem, a emituje o wiele mniej hałasu i wibracji od tradycyjnych szlifierek,
  • kompresor, który znamy praktycznie wszyscy, bo zapewne nie raz z niego korzystaliśmy przy pompowaniu opon samochodu czy roweru, można je zobaczyć na stacjach benzynowych.

Jakie są zalety pneumatyki?

Przede wszystkim sterylność. Pneumatyka jest w pełni bezpieczna, a co ważne w dzisiejszych czasach, jest ekologiczna, ponieważ nie musimy wymieniać różnych cieczy jak w przypadku innych maszyn - tutaj wszystko działa na zasadzie sprężonego powietrza. Systemy pneumatyczne są łatwe w montażu, co na pewno jest ich zaletą. Dużym plusem maszyn pneumatycznych jest ich trwałość - działają przez długi czas i nie ulegają awariom.

Z całą pewnością warto inwestować w maszyny pneumatyczne. Jak widzimy, jest to ekologiczne rozwiązaniem i mało awaryjne, które będzie stosowane coraz częściej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pneumatyce, to warto odwiedzić stronę www.zawory.org. Życzymy miłej lektury!