Czy można zainstalować fotowoltaikę w bloku mieszkalnym?

Czy można zainstalować fotowoltaikę w bloku mieszkalnym?

2021-02-17

Wiele osób sądzi, że fotowoltaika zarezerwowana jest dla domów jednorodzinnych i budynków firm. Tymczasem również osoby zamieszkujące bloki mieszkalne mogą starać się o własną "zieloną" elektrownię. Oczywiście trzeba spełnić szereg formalności, a najważniejszym z nich jest wystąpienie z wnioskiem do spółdzielni mieszkaniowej o pozwolenia na budowę własnej elektrowni w ramach udziału w częściach wspólnych budynku. Każdy lokal zajmuje pewien procent powierzchni danego budynku mieszkalnego i ów procent stanowi udział w części wspólnej budynku. Oczywiście taki zapis musi znaleźć się w statucie spółdzielni mieszkaniowej.

Gdzie można zainstalować panele fotowoltaiczne w przypadku mieszkania w bloku?

Zasadniczo mieszkaniec budynku wielorodzinnego - bloku ma dwie lub trzy możliwości. Najczęściej jednak panele umieszczane są na części dachu stanowiącym udział w części wspólnej bloku albo też na własnym balkonie. W drugim przypadku także nie można pozwolić sobie na samowolkę i trzeba z wnioskiem wystąpić do spółdzielni. Ponadto trzeba sprawdzić czy takie rozwiązanie będzie się w ogóle opłacało, bowiem może się okazać, że balkon jest zbyt zacieniony. Składając wniosek trzeba przedstawić projekt instalacji fotowoltaicznej, a taki może sporządzić profesjonalna firma zajmująca się zarówno projektowaniem, jak i montażem. Doskonałą ofertę można znaleźć na stronie http://pgmpv.pl. Audyt energetyczny będzie niezbędny, bowiem przed wykonaniem projektu trzeba obliczyć zapotrzebowanie danego lokalu na energię elektryczną. Trzeba również założyć czy panele znajdą się rzeczywiście na dachu, na balkonie, czy może na specjalnej konstrukcji na ziemi, ale ten wariant ze względu na zacienienie raczej będzie najmniej prawdopodobny. Zanim otrzymamy zgodę konieczna będzie jeszcze uchwała członków wspólnoty i uzyskanie przynajmniej 50% przychylnych opinii.

Jakie dokumenty trzeba zgromadzić przed wykonaniem instalacji?

Poza wspomnianym audytem i projektem instalacji fotowoltaicznej do wniosku o możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych, a dokładnie wniosku o uchwałę wspólnoty mieszkaniowej, trzeba dołączyć także uchwałę wspólnoty mieszkaniowej, porozumienie z zarządem wspólnoty, uprawnienia wykonawcy, ubezpieczenie OC wykonawcy i zlecającego, schemat instalacji elektrycznej i odgromowej, schemat rozmieszczenia elementów generatora PV na dachu, schemat przebiegu instalacji elektrycznej szachtem elektrycznym budynku, projekt konstrukcji wsporczej, opinię techniczną konstruktora dotyczącą możliwości przeniesienia dodatkowego obciążenia przez konstrukcję dachu. Istotne jest jeszcze oświadczenie końcowe wykonawcy i konstruktora o zgodności mikroinstalacji z przepisami prawa. W przypadku montażu na dachu konieczne może być także oświadczenie producenta konstrukcji wsporczej o zgodności obliczeń konstrukcji balastowej z przepisami prawa. Dokumenty zgłoszeniowe do operatora sieci energetycznej to ostatnie ważne pisma. Falownik montowany jest w lokalu użytkowym. Po instalacji i dopełnieniu formalności można cieszyć się tańszym prądem.