Co na ścianę w salonie?

Co na ścianę w salonie?

2020-12-15

Urządzanie salonu jest sporym wyzwaniem. Dotyczy to zwłaszcza pokrycia ścian. W nowych budynkach współczesna technologia i standardy narzucają oddanie użytkownikowi gładkiej jak lustro ściany. Wyszpachlowane ściany i pomalowane na biało to stan jaki zastaje użytkownik odbierający mieszkanie czy dom. Mając do dyspozycji takie pomieszczenie można mieć słabe wyobrażenie jak je urządzić. Najprościej było by oddać sprawę aranżacji projektantowi wnętrz. Nie rozwiązuje to do końca problemu, gdyż projektant przedstawia zazwyczaj dwie lub więcej koncepcji i na coś trzeba będzie się zdecydować.

Co wybrać na ścianę?

1. Fototapeta, najprostszy nie licząc pomalowania kolorowymi farbami pomysł. Decydując się na takie rozwiązanie warto połączyć to co będzie na ścianie z meblami i innymi sprzętami, które znajdą się w salonie. Urządzając mieszkanie w nowoczesnym stylu dobór fototapety powinien być bardzo staranny. Możliwości jest sporo. Fototapeta może pokrywać całą jedną ścianę lub jej fragment. Ważne jest aby zastanowić się co na tej ścianie będzie jeszcze się znajdowało. Jeśli będzie to telewizor to czy przypadkiem widok na ścianie nie będzie za bardzo rozpraszał uwagi podczas oglądania programów na ekranie telewizora.

2. Fantazyjna tapeta w delikatne neutralne wzory zarysów brył geometrycznych. Pamiętać należy, że zbyt intensywne wzornictwo tapet może w pewnym momencie zbytnio drażnić wzrok. Delikatne zaznaczone jedynie innym odcieniem zarysy figur na tapecie, powinny wpływać na odbiorce uspokajająco. Co niezmiernie ważne wzór tapety najlepiej ustalić i wybrać w porozumieniu ze wszystkimi domownikami i wybrać najbardziej uniwersalny dla wszystkich wzór.

3. Lamperia, oczywiście wykonana ze specjalnie do tego celu przeznaczonych materiałów. Na słowo lamperia wiele osób może mieć od razu skojarzenia ze szkolnymi korytarzami. Nie, nie o tego typu lamperii tu mowa. Punkty oferujące materiały wykończeniowe wnętrz mają w swojej ofercie nowoczesne rodzaje materiałów umożliwiających stworzenia lamperii w formie delikatnych kasetonów naściennych. Oczywiście wysokość tego rodzaju lamperii powinna być odpowiednio dopasowana i nie być zbyt duża. Jej zadaniem ma być jedynie pokazanie indywidualnego podejścia do zagospodarowania ściany, a nie spełniać funkcje ochrony przed zabrudzeniem.

4. Okładziny ścienne, bardzo na czasie rozwiązanie. Pojawienie się na rynku materiałów okładzinowych w formie samoprzylepnych elementów daje możliwość oryginalnego ozdobienia ścian. Okładziny ścienne najlepiej się sprawdzają na jednej ścianie. Obłożenie wszystkich ścian może okazać się zbyt „ciężkie” i przytłaczające. Jeśli okładzina będzie w formie imitacji kamiennej, drewnianej czy ceglanej najlepiej zastosować ją na najbardziej reprezentacyjnej ścianie. Można również zrobić to na najmniejszej powierzchniowo ścianie, podkreślając w ten delikatny sposób prestiżowość pomieszczenia

5. Panele podłogowe na ścianie w salonie. Czemu nie, do odważnych świat należy. Jeżeli ma zostać zastosowana koncepcja, jeden rodzaj paneli na podłogę i na jedną ze ścian to dobrze jest rozdzielić jedno od drugiego. W takiej sytuacji rozsądne jest na przykład zastosowanie niewysokiej lamperii oddzielającej złączenie podłogi ze ścianą. Dzięki takiemu trikowi uzyska się ciekawy efekt zwłaszcza kiedy lamperia będzie skontrastowana kolorystycznie z panelami.